modelarnia II

 

Modelarnia w naszej szkole zostala założona w 1993 roku przez instruktorów modelarstwa Marcina Dudka i Ryszarda Oleńczuka. W swojej działalności nawiązują oni do wychowawczej roli pracy, którą zaszczepił w nich już nieżyjący nestor gdańskiego modelarstwa, Tadeusz Piskorzyński. Instruktor Piskorzyński wychował wiele pokoleń modelarzy i instruktorów, między innymi jego wychowankami byli Jerzy Litwin, dyrektor Muzeum Morskiego w Gdańsku, Wacław Słabek, wielokrotny medalista Mistrzostw Europy w modelarstwie redukcyjnym (tzn. tworzeniu wiernych kopii istniejących okrętów). Wychowankami Tadeusza Piskorzyńskiego są również instruktorzy obecnie prowadzący zajęcia w naszej modelarni: Ryszard Oleńczuk i Andrzej Sochacki.

Do głównych zadań modelarni należy organizowanie zajęć w pracowniach tematycznych. Obecnie najaktywniej działa pracownia modelarstwa lotniczego i okrętowego. Młodzież uczestnicząca w zajęciach przygotowywana jest do udziału w imprezach modelarskich. Dodatkowo nasi instruktorzy odpowiedzialni są za organizację Wojewódzkich Zawodów Modeli Pływających w Gdańsku, jednocześnie pełnią funkcję sędziów na różnych imprezach modelarskich.

Modelarnia jest również miejscem przygotowań uczniów naszej szkoły do Konkursu „Najlepszy Uczeń w Zawodzie Stolarz”.

Poniżej przedstawiamy link do filmu , w którym modelarze z sekcji lotniczej Państwowych Szkół Budownictwa ćwiczą oblatywanie szybowca z kamera na lotnisku w miejscowości Korne.

https://www.youtube.com/watch?v=_E1qRmEV7Lo

Z działalnością lotniska modelarskiego jest na stałe związanych około 50 modelarzy z województwa pomorskiego (m.in. Adam Miedzianowski i Andrzej Sochacki – związani z naszą szkolną modelarnią). Na lotnisku oprócz możliwości codziennych treningów, są organizowane imprezy modelarskie.

Jedną z takich imprez jest konkurs „najbardziej dziwacznych modeli”. Prezentujemy zdjęcia właśnie z takiego konkursu, który odbył się latem 2002 roku.

Obok „dziwolągów” takich jak latająca antena satelitarna czy latający samochód, prezentowane są modele sylwetkowe istniejących w lotnictwie cywilnym i wojskowym konstrukcji.