Zbiórka dla Jurka, czyli 10 kroków, które zmieniły Święta

podopiecznego MOPR-u w Gdańsku.

Krótka relacja z akcji charytatywnej  

uczniów Państwowych Szkół Budownictwa
M.Osińskiego w Gdańsku

 

  1. krok: Otrzymujemy "pod opiekę" 14-letniego Jurka, który wysyła do nas list w ramach akcji Miasta Gdańska "Każdy może pomóc". Akcją objęto rodziny potrzebujące wsparcia materialnego. Jurek marzy o deskorolce. Postanawiamy mu w tym pomóc. Na zdjęciach przygotowujemy plakaty i opracowujemy strategię zebrania dla Jurka kilkuset złotych (taką mamy przynajmniej nadzieję). Codziennie chcemy informować o kwocie zebranej dla Jurka. Tu podziękowania dla Viktorii, Marty i Kamila z 1 EP oraz właściwie wszystkich chłopców z 1 CP. Albo rysowaliście plakaty, albo je rozwieszaliście. Dominiku, Sebastianie, Michale, Piotrze, Dawidzie, Oskarze, Mateuszu, dziękuję.
  2. krok: Organizujemy pierwszą akcję sprzedaży ciast i babeczek Andrzejkowych. Ściślej, dołączamy się do akcji Samorządu Szkolnego, któremu na ręce Pani Emilii Piaseckiej chcemy bardzo serdecznie w tym miejscu podziękować za wsparcie i okazanie serducha. Sprzedaż jednej sztuki ciasta oraz kilkudziesięciu babeczek przyniosła nam, uwaga, 164 zł. Najdroższe to ciasta, jakie upieczono. No właśnie, szczególne podziękowania dla Natalii z 1 RP (ciasteczka z dedykacjami dla Jurka) oraz dla Kazika z 1 EP, którego cukierniczy talent  można podziwiać na zdjęciu. Dodatkowo specjalne podziękowania dla dziewcząt z 1 RP, pod wodzą niezawodnej (i w moim odczuciu przyszłej Pani Prezydent Gdańska) Nicoli. Gracias, Amelia, Maja, Wiola, Wiktoria, Sandra, Karolina, Daniela, Marika, Jurek, Kinga, Marysia. Uf, ależ potencjał tkwi w tej klasie! Dodatkowo za "usługi  kurierskie" i sprzedaż na odległość wielki dzięki dla chłopców z 2 PP. Filipie, Olafie, Tomaszu...Nie zapominajmy  też o Miłoszu, Akimie, Veronice czy Marcie z I EP.
  3. krok: Kwestujemy po klasach, pracowniach, warsztatach zawodowych i innych zaułkach naszej szkoły. Kwesta była niezwykle efektywna, ale i efektowna. Tym razem chłopcy z 2 DP wyposażeni w specjalnie na ten cel zrobione kartonowe skarbony ruszyli w teren. Po godzinie mieliśmy uzbierane 260 zł. Precyzyjnie określona i aktualna kwota została uroczyście obwieszczona na drzwiach gabinetu 122. Posuwamy się do przodu. Deskorolka dla Jurka zaczyna nabierać kształtów. Jakże się cieszę, że mogę z Wami współpracować na co dzień, Jakubie, Dominiku, Oskarze, Marcelu, Patryku, Domaradzie, Tomku...
  4. krok: Sprzedajemy ozdoby świąteczne w ramach Mikołajkowej imprezy Samorządu Szkolnego. Kiermasz ozdób świątecznych tworzymy sami. Uczniowie z wielu klas, nie sposób wymienić wszystkich, choć wszystkim serdecznie dziękuję, przynoszą do szkoły zakupione wcześniej lub własnoręcznie zrobione bombki, lampki świąteczne, gwiazdeczki, Mikołajów i bałwanki, przynoszą lampiony, świeczniki, stroiki, choineczki, a członkowie "Fabryki Marzeń" poznający tajniki sztuki ceramicznej  ofiarowują  na ten cel kilkanaście kubków z logo szkoły oraz przeurocze ozdóbki na choinkę. Słowa wdzięczności należą się w tym miejscu P. Agnieszce Kunickiej oraz wszystkim darczyńcom, w tym nauczycielom naszej placówki. Buziaki dla pięknej blondynki i uroczego Mikołaja z samorządu.  Efekt kiermaszu? Zadziwiający, ponad 550 zł i wysokiej klasy deskorolka dla Jurka staje się realna i namacalna.
  5. krok: Świąteczny kiermasz pierniczków i nieoczekiwana, ale jakże miła pomoc klasy P. Renaty Wiloch-Kozłowskiej, czyli 3 R. Akcję przeprowadzono w iście świątecznej oprawie (piernikami pachniało w całej szkole) i była to kolejna edycja tego smakowitego wydarzenia. W tym roku dochód został przeznaczony na prezent świąteczny dla Jurka. 220 zł trafiło na rzecz naszej akcji. Bardzo dziękuję P. Renacie za pomoc, zwłaszcza że przyszła ona niespodziewanie.
  6. krok: Kupujemy prezent dla Jurka. Robimy to w specjalistycznym sklepie, wspólnie z ekspertami z 2 DP. Patryk i Oskar poświęcają swój wolny czas (zakupy robimy w sobotę), by wybrać to, co ucieszy niedługo "naszego Jurka". Jest więc deska, drugi blat, wszystkie części i klucz potrzebny do samodzielnego złożenia deskorolki. Wystarczyło nawet na stylową czapkę skatera. Na koniec pozostaje policzyć z właścicielem sklepu te wszystkie drogocenne drobniaki. Tworzą niebagatelną kwotę 1200 zł. Jeszcze papier prezentowy i jesteśmy gotowi.
  7. krok: Pakujemy deskę dla Jurka. Robi to niezawodna ekipa z 1 RP, do pakunku dołączamy kod dziecka oraz - a jakże - serduszko - na którym wpisujemy świąteczne życzenia.
  8. krok: Jedziemy z ogromnym pakunkiem na stadion Polsat Plus Arena Gdańsk, by dostarczyć zgodnie z wymaganiami organizatorów prezent dla Jurka. Przy okazji jest mnóstwo śmiechu, pomylone linie tramwajowe, bitwa na śnieżki oraz gorąca czekolada na koniec wyprawy. A wszystko to w towarzystwie szerokiej i wielokrotnie już sprawdzonej reprezentacji kochanej klasy 1 RP. Raz jeszcze dziękuję za wytrwałość, empatię i zaangażowanie wszystkich, dzięki którym udało się sfinalizować naszą akcję.
  9. krok należy do organizatorów akcji, od których otrzymaliśmy takie oto słowa:

       W imieniu dzieci z rodzin wspieranych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku serdecznie dziękujemy za niezwykłą i hojną pomoc. Wszystkie prezenty dzięki pomocy kurierów DPD zostały dostarczone bezpośrednio do domów dzieci 18 grudnia. Dzieci były szczęśliwe i uradowane. W podziękowaniu za Państwa udział w akcji X edycji Każdy Może Pomóc nagraliśmy z teatrem Qfer piosenkę, którą chcieliśmy Państwu dedykować w ramach podziękowań.

https://www.youtube.com/watch?v=AXLTQig-6bI

  1. krok: kilka słów na koniec tej relacji. Słowa podziękowania należą się również Wychowawcom klas 1 RP, 1 EP /1 CP, a także 2 DP/PP, wszystkim darczyńcom, tym którzy przygotowali fanty dla Jurka i tym, którzy je kupowali, wielu Nauczycielom i Pracownikom naszej Szkoły, którzy nie szczędzili serc i portfeli, by akcja "Zbiórka dla Jurka" mogła zakończyć się takim sukcesem. I na samo zakończenie ogromne dziękuję należy się księdzu Robertowi, który działał z nami cały czas i czynił to z uśmiechem na ustach.

PS1 Świadomie zrezygnowałam z nazwisk uczniów zaangażowanych w naszą akcję charytatywną. Zainteresowani wiedzą o kogo chodzi, zaś prawdziwy wolontariat bywa anonimowy.

PS2 Miejmy nadzieję, że trafiliśmy z prezentem! I niech każdy z nas w Nowym Roku otrzyma swój idealny prezent, prezent marzeń, czego Państwu i sobie życzy Violetta Jaworska, organizatorka akcji na rzecz Jurka.